TCDD, projelerini AB hibeleriyle hayata geçiriyor

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-İstanbul YHT projesi Köseköy Gebze kesimine 130,1 milyon euro; Irmak-Zonguldak sinyalizasyon ve modernizasyon projesine 188,3 milyon euro olmak üzere toplam 318,4 milyon euro hibe kullandıklarını söyledi. Karaman, Samsun-Sivas ve Kütahya-Afyon-Konya mevcut hatlarının sinyalli ve elektrikli hale getirilmesi için AB hibe fonlarını kullanmak amacıyla hazırlık yaptıklarını da bildirdi.
Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle yemekte bir araya gelen Süleyman Karaman, Türkiye’nin ulaştırma sektörüne, özellikle demiryollarına verdiği önemle Avrupa’nın da desteğini almalarına neden olduğunu bildirdi. İPA’ın tek kalemde verdiği en büyük ulaştırma projesi hibesini TCDD’nin aldığını aktaran Karaman, “Ankara-İstanbul YHT projesi Köseköy Gebze kesimine 130,1 milyon euro; Irmak-Zonguldak sinyalizasyon ve modernizasyon projesine 188,3 milyon euro olmak üzere toplam 318,4 milyon euro (yaklaşık 750 milyon TL) hibe kullanıyoruz.” dedi. İPA’da Türkiye’de ulaştırma sektörü için ayrılan 250 milyon euro daha olduğunu aktaran Karaman, “Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezi için başvuruyoruz. Ayrıca, Samsun-Sivas ve Kütahya-Afyon-Konya mevcut hatlarının sinyalli ve elektrikli hale getirilmesi için AB hibe fonlarını kullanmak amacıyla hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.
15 Mayıs Salı Günü Karabük’te IKZ’nin temel atmasına, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve AB Bakanı Egemen Bağış’la birlikte Avrupa Birliği Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Siim Kallas da katılacağı bilgisini veren Süleyman Karaman, Karabük’te yüksek hızlı tren rayları üretilmesinin AB’nin dikkatini çektiğini kaydetti. Proje ile Karadeniz-Başkent demiryolunu, AB demiryolu standartlarına getirdiklerini dile getiren Karaman, “Bu kesim bağlantıları itibariyle Kuzey-Güney ve Kuzey-Batı yük aksını oluşturuyor.” diye konuştu.

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: