TCDD ve Yerel Yönetim İşbirliği İle Yapılan Raylı Toplu Taşıma Projeleri

TCDD ve Yerel Yönetim İşbirliği İle Yapılan Raylı Toplu Taşıma Projeleri; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak kent içi ulaşımda metro standardında yolcu taşımacılığı sağlayabilmek için EGERAY ve GAZİRAY Projeleri geliştirilmiştir. Ayrıca Ankara’da TCDD tarafından BAŞKENTRAY Projesi işletmeye açılmıştır.

●●EGERAY/İZBAN

●● GAZİRAY

●●BAŞKENTRAY

Egeray/İZBAN

İzmir’in trafik sorununa kalıcı bir çözüm üretmek amacıyla Bakanlığımız, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğine gidilerek EGERAY Projesi hayata geçirilmiştir. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından metro standardında ortak banliyö işletmeciliği yapılması için Belediye ile %50’şer hisseli ortak bir şirket (İZBAN A.Ş.) kurulmuştur.

Aliağa’dan başlayarak; Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Alsancak, Adnan Menderes Havaalanı ve Cumaovası’na kadar olan 80 km’lik çift hatta 32 adet istasyonlu, yüksek standartta banliyö işletmeciliğinin ilk etabı 2010 yılında faaliyete geçirilmiştir. Mevcut sistemin güneyde Cumaovası’ndan-Tepeköy’e uzatılması amacıyla 2016 yılında 80 km’lik banliyö hattı 30 km’lik ilaveyle 110 km’ye, istasyon sayısı da 32 ‘den 38’e çıkarılmıştır.

2014 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından “En iyi işbirliği” ödülüne layık görülen İZBAN’ın işletmeye açıldığı 2010 yılından bugüne kadar Aliağa-Cumaovası-Tepeköy arasında 482 milyon yolcu seyahat etmiştir.

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği metro standardındaki banliyö işletmeciliğini Tepeköy’den Selçuk’a uzatılması planlanmıştır.

26 km’lik Tepeköy-Selçuk hattının 08.09.2017 tarihinde hizmete açılması ile banliyö işletme-ciliği yapılan hat kesimi 136 km’ye çıkarılarak İZBAN seferleri Selçuk’a uzatılmıştır. İZBAN istasyon sayısı 32’den 40’a çıkarılmıştır.

Söz konusu banliyö hattını Aliağa’dan, Çandarlı liman bağlantısı- Bergama’ya (50 km) uzatılmasına yönelik altyapı yapım çalışmaları devam etmektedir. Aliağa-Cumaovası-Tepeköy-Selçuk arasında yapılan banliyö işletmeciliği 50 km’lik Aliağa-Bergama kesiminin de ilave edilmesi ile 186 km’ye çıkarılmış olacaktır.

İZBAN Haritası

Gaziray

Organize Sanayi Bölgesinden başlayıp Küçük Sanayi Bölgesine kadar uzanan 25,5 kilometrelik bir banliyö hattı yapılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol dahilinde, OSB’deki Başpınar İstasyonundan başlayıp, Gaziantep merkezden geçerek Küçük Sanayi Bölgesindeki Mustafayavuz’a ulaşacaktır. Tamamlandığında günlük 358.000 yolcuya hizmet vermesi planlanan projenin yapımı devam etmektedir.

Gaziray Haritası

Başkentray

Ankara, YHT işletmeciliğinin merkezi olacağı için, şehrin doğusunda ve batısında yük ve yolcu taşımacılığında yeterli trafik kapasitesi oluşturmak ve Sincan-Kayaş arası banliyö işletmeciliğinde metro standardında çağdaş bir hizmet verebilmek amacıyla BAŞKENTRAY Projesi geliştirilmiştir.

Proje ile Ankaray ve metroya bağlantı sağlanmıştır. YHT trenleri ile konvansiyonel yolcu-yük trenlerinin ve Sincan-Kayaş arasında banliyö trenlerinin daha konforlu ve düzenli çalışabilmesi için Ankara-Behiçbey arası altı hat ve Behiçbey-Sincan arası beş hat ve Ankara-Kayaş arası ise dört hat olacak şekilde projelendirilmiştir. Proje kapsamında, engelli vatandaşlarımızın erişim ihtiyaçları dikkate alınarak 24 istasyon binası ve bekleme peronu ile alt-üst geçitler yapılmıştır. Mevcut peronlar yeniden düzenlenerek metro standardına getirilerek hizmete girmiştir.

Başkentray Haritası

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: