TCDD’de tehditle sözleşme,işe girecek kişilerden 7 yıl çalışma taahhüdü isteniyor

TCDD İşe girmek isteyenden 7 yıl çalışma taahhüdü isteniyor. Erken ayrılan tazminat ödeyecek.
Başvuru formunda adaylara “üyesi oldukları dernek ve kuruluşları” da soran TCDD, işe alımlarda hukuka aykırı dayatmalarda bulunuyor. BTS Genel Başkanı Demirkol, “Sermayeye her şey serbest, iş emeğe gelince kısıtlama var” diye tepki gösterdi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), yeni alacağı makinist, tren teşkil işçisi ve cihaz operatörlerine 7 yıl çalışma zorunluluğu getirdi. 7 yıl dolmadan kendi isteğiyle görevden ayrılanlar ise tazminat ödeyecek.
TCDD, Samsun, Malatya, Balıkesir, Halkapınar, Çankırı, Afyonkarahisar, Yerköy, Sivas’ta görev yapmak üzere işçi statüsünde 11 makinist alımı için duyuru yaptı. Duyuruda İş Yasası’na tabi personelin deneme süresinin 4 ay olacağı belirtildi. Ataması yapılan adaylar, atandığı işyerinde en az 5 yıl çalışacak. Bu süre içerisinde ise nakil isteyemeyecek. Duyuruda atanacak personelin vardiyalı olarak 24 saat esasına göre gece gündüz çalıştırılabileceklerine dikkat çekildi. Bu durumda personel kendi isteğiyle işten ayrıldığında ya da İş Yasası’nın “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” durumunda iş akdi feshedildiğinde tazminat ödemek zorunda kalacak. İzmir, Tokat, Elazığ ve Kars’ta görev yapmak üzere alınacak 11 tren teşkil işçisi ile İzmir ve Ankara’da görev yapmak üzere alınacak 2 mekanik vasıta tesis ve cihaz operatörü için aynı koşul getirildi.
Aday, formda, atandığı yerde en az 5 yıl çalışacağını, bu süre içerisinde nakil istemeyeceğini, gerektiğinde fazla mesai yapacağını da kabul ediyor. Formda, adaydan “üyesi olduğu dernek ve kuruluşlar” ile hobilerini de yazması isteniyor.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, şu anda işe alınanların 7 yıl zorunlu çalışacaklarına dair bir koşul bulunmadığına işaret etti. Demirkol, “İşçi statüsünde alınacak personele 7 yıl çalışma zorunluluğu yeni gelmiş. Hizmet içi eğitim alan personelin başka kurumlara gitmesini engellemek için yapıldığı anlaşılıyor. Sermayenin istediği şekilde davranmasından bahsediyorlar ama iş emeğe gelince kısıtlama var. İşime nasıl gelirse öyle davranırım diyorlar” açıklamasını yaptı.

Kaynak : www.gercekgundem.com

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

1 Comment

  1. köleleştirme usulu devam ben bir makinist işçi olarak şunu sorarım sizlere 1280 tl ile çalışacaksanız diye sölense acaba kaç kişi önceki işni bırakır gelirdi ? memur makınıst alsın 3000-3500 makınıst işçi alsın 1280-1500 nerede bu adalet sorarım sizlere sayın yetkılıler ?

Yorumunuz: