Tramvay alımı projesinde Konya sanayisine darbe

Tramvay alımı projesinde Konya sanayisine darbe
Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği (RAYDER) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gök, Konya’nın ihale ettiği 60 tramvayın tamamının yabancı üretim olmasını Konya sanayisine darbe olarak niteledi
Kamuoyunun uzun süredir merakla beklediği yeni tramvayların sözleşme sürecine girildi. Sözleşme süreciyle de geriye sadece tramvayları beklemek kalıyor. Fakat Konya Raylı Sistem Projesi tramvay hattının rehabilite edilmesi ihalesine ait uygulama projelerinin teslim tarihi 15 Nisan 2013’e uzatılması hayal kırıklığı yaşattı. Öte yandan ihale süreci, ihaleyi alan firma ise hâla akıllarda soru işareti bırakıyor. Tramvay ihalesini 98 milyon 700 bin avro teklifle kazanan Skoda firmasının tramvayların tamamını Çekoslovakya’da üretecek olması da tepki topladı. Duyarlı birçok kişi tramvayların yüzde 100’ü olmasa bile belirli bir kısmının yerli olmasını istiyor. Fakat Konya Büyükşehir Belediyesi tramvayların yüzde 100 yabancı üretim olmasında ısrarlı. Belediyenin bu kararına ise konuyla yakından ilgilenen kişilerden tepki geldi. Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği (RAYDER) Genel Başkan Yardımcısı ve Anodolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümesi (ARUS) Genel Sekreteri Ahmet Gök, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay alım süreciyle ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konya’daki tramvay alım sürecini yakından takip ettiğini beilrten Gök, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e tramvayların, Ankara Metrosu’nda olduğu gibi yüzde 51’nin yerli üretilmesi şartını koymasını tavsiye ettiklerini fakat olumsuz yanıt aldıklarını söyledi. Gök, “Ankara Metrosu için yeni alınacak 324 metro aracı ihalesinde yüzde 51 yerli üretim şartının konmasında yoğun çaba gösterdik. Gerekçelerimizi dinleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da talebimizi olumlu bularak, yüzde 51’lik yerli üretim şartını koydu. İhaleyi Çinli CSR Electric Locomotive Firması yerli üretim şartını getirmek üzere bazı firmalarla görüşüyor. Biz istedik ki Konyamız’da da kullanılacak tramvayların en az yüzde 51’i yerli olsun. Tabi gönlümüz tamamının yerli olmasından yana. Biz bunu üretebilecek güce sahibiz” dedi. Konuyla alakalı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e 6 defa mektup yazdıklarını, 5 defa da görüşme isteğinde bulunduklarını dile getiren Gök, fakat mektuplardan hiçbir yanıt alamadıklarını, görüşme taleplerinin de kabul edilmediğini söyledi.
SATILMAYAN TRAMVAYLAR MI GELECEK?
İhale şartnamesine bakıldığı zaman, şartanamenin Skoda firmasına göre hazırlanmış olduğunu iddia eden Gök, “Sanki her şey önceden belirlenmiş gibi. Belediyenin de illa Skoda demesi bizleri kuşkulandırıyor. Bizim yakın kaynaklardan doğruladığmız bilgilere göre Skoda firmasındaki ısrarın nedeni, Skoda’nın satamadığı 20 civarında tramvayı Konya’nın alacak olması. Bunları hesaplı olarak alacaklar, daha sonra 3 liralık parçayı 5 liraya ithal etmek zorunda kalacağız. Hiç yerlilik oranı yok. Sonuçta elindeki teknik bir cihaz. Ne zaman ne olacağı belli olmaz” diye konuştu.
KONYA BU TRAMVAYI YAPAR
Kendisinin İstanbul Metro Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü olduğu 1994- 1996 yılları arasında İstanbul Metrosu’nun parçalarının Konya’da yapıldığını dile getiren Gök, hâla o parçaların Konya’da üretildiğini söyledi. Konya’da ciddi bir potansiyel olduğunu savunan Gök, Konya’nın kendi tramvayını rahatlıkla yapabileceğini, şu ana kadar girişimimin olmamasının Konya sanayisi için büyük bir ayıp olduğunu ifade etti. Gök, “Konya’da sessiz sanayiciler var. Konya sanayi iyi bir organizasyonla bu tramvayları çok rahat yapabilir” dedi. Öte yandan Türkiye’nin birçok yerinde ise tramvay ve benzeri araç üreten kuruluşlar var. TÜLOMSAŞ Eskişehir’de dizel ve elektrikli lokomotif, TÜVESAŞ Adapazarı’nda yolcu vagonu, TÜDEMSAŞ Sivas’ta vagon, Durmazlar Bursa’da tramvay üretiyor. Bu illerde bu tip araçların üretilip, Konya’da üretilmemesi Konya sananiyisinin ayıbı olarak nitelendiriliyor.
DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK
Yabancı menşeili ürünlere olan ilginin Türkiye’de çok yüksek olduğunu da dile getiren Gök, “Almanya, Fransa, Güney Kore, Japonya, Çin gibi ülkelere bakın kendilerininkinden başka hiçbir ülkenin metrosunu ya da tramvayını kullanmazlar. Hemde yüzde 100 yerli üretiyorlar. Raylı sistem 100 yıldır Türkiye’de kullanılıyor, Allah aşkına 100 yıldır dışarıdan bir ürün ithal edilir mi? Bu o kadar zor bir şeyde değil. Fazla özelliği olmayan, senin sanayinin kaldırabileceği bir ürün. Hadi yüzde 100’ü geçtim, bari birazını yerli üretim yapalım. Bu kafayla biz nasıl gelişecez. Gelişme sanayiyle olur” ifadelerini kullandı. Gök, gelecek 15 yıl içerisinde Türkiye’de 5 bin 500 raylı sistem araçlarına ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : www.merhabahaber.com

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

1 Comment

Yorumunuz: