Trensiz iki yıl

Trensiz iki yıl
Pendik’ten Haydarpaşa’ya son tren 18 Haziran 2013 Salı gecesi saat 23.40 da hareket etti. Tren yolu Marmaray Projesi kapsamında yenilenecek. İki yıl hat kapalı.
100 yılı aşkın bir zaman boyunca Pendik halkına ulaşım hizmeti veren tren yolunun iki yıl kapalı kalması ulaşım sorunu yaratacak. Tren hattı, Pendik’in ana ulaşım hattıydı. Pendik-Haydarpaşa güzergâhında karşılıklı olarak on binlerce insanı taşıyan trenlerin, iki yıl gibi uzun bir süre, devre dışında kalmasının yaratacağı ulaşım sorununu, kısmen, ortadan kaldırmak için İETT bir takım önlemler almış bulunuyor.
Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı sayın Celal Yaman’dan edinilen bilgiye göre; Kartal Metro İstasyonuna yolcu taşıyan KM20 otobüs hattında çalışan otobüslerin sayısı arttırılacak, Gebze-Pendik hattı metro istasyonuna kadar uzatılacak, sahil yolundan Kadıköy’e giden çift katlı otobüslerin sefer sayıları arttırılacak, Pendik- Kadıköy hattında otobüs sefer sayısı arttırılacak.
Bu önlemlerin yetersizliği açık. Çünkü otobüslerin kullanacağı yollardaki trafik akışı, yolların yetersizliği ve trafik kurallarına uymamanın sonucu olarak, son derece yavaştır. Otobüsle Pendik’ten Kadıköy’e ortalama 1 saat 15 dakikada ulaşılmaktadır. Trafiğin yoğun olduğu iş saatlerinde bu süre daha da uzamaktadır. Karayolu ulaşımı kapasitesini doldurmuş ve tıkanma noktasına gelmiştir. Bu yollardaki trafik, araç sayısı arttırıldığında içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
Sorunu önemli ölçüde ortadan kaldıracak önlem, ulaşımın deniz yoluna kaydırılmasıdır. Tuzla-Kadıköy arasında çalıştırılacak olan deniz otobüsleri sorunu çözer. Tuzla’dan kalkan deniz otobüsü Pendik, Kartal, Bostancı iskelelerine uğrayarak Kadıköy’e ve hatta Karaköy’e ulaşır ve aynı güzergâhı takip ederek geri döner. Ancak deniz otobüs seferlerinin, tren gibi sık aralıklarla ve uygun fiyatta yapılması gerekir. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) özelleştirilmemiş olsaydı, çözüm kollaydı.
Kamu hizmeti gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunu çözmek görevidir. İcraatları sonucu, yurttaşı bedel ödemek zorunda bırakanlara, sandıkta hesap sorma zamanının yaklaştığını hatırlatmakta fayda var.

Kaynak : www.pendiksonsoz.com

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: