Türkiye'nin Ab İle İlişkileri Yeni Demiryolu Bağlantıları Sayesinde Çok Olumlu Yönde Etkilenecek

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, “Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri yeni demiryolu bağlantıları sayesinde çok olumlu yönde etkilenecektir” dedi.
Kallas, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda yaptığı basın toplantısında, Türkiye ziyaretinin oldukça verimli geçtiğini belirterek, özellikle ulaştırma, güvenlik ve taşımacılık alanında somut adımlar attıklarını kaydetti.
Avrupa ile Asya arasında yeni ulaşım koridorları oluşturulacağını ifade eden Kallas, “Bunlardan bir tanesi de Türkiye üzerinden geçiyor. Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri yeni demiryolu bağlantıları sayesinde çok olumlu yönde etkilenecektir” diye konuştu.
Hava sahası üzerine de görüşmeler gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Kallas, şunları söyledi:
“Ortak Avrupa hava sahası alanını genişletmeye çalışıyor. Türkiye de bu hava sahası içerisinde yer alıyor. Türk havacılığı son derece gelişmiş bir durumda. Türk Hava Yolları, Avrupa’da en iyi hava yolları şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu anlamda karşılıklı iş birliği geliştirme çalışmalarımız var. Havacılık sektörü ile ilgili kapsamlı çalışmalar yaptık.”
Kallas, Kıbrıs Rum Kesiminin AB Dönem Başkanı olmasının Türkiye üzerinde yapacağı etkilerinin sorulması üzerine, “Üye ülkelerinin başkalarını seçme gibi bir durum söz konusu değil. Bütün üye ülkeler rotasyon usulüyle başkan oluyorlar. Benim de ülkem olan Estonya 2018 yılında başkan olacak. AB oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmasına rağmen kendi içindeki mekanizması düzenli olarak işliyor. Türkiye’nin üyelik sürecinde benim sorumluluk alanına giren kısımlarda herhangi bir kesinti olacağını ya da işlerin aksayacağını düşünmüyorum. Planlandığı üzere çalışmalar devam edecektir. Komisyonun da belirlediği bir stratejisi var. Bu da açıklandığı üzere devam edecektir” dedi.

Kaynak : www.haberciniz.biz

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: