Yeşilay Cemiyeti Başkanı Balcı: THY ve Tcdd'de Alkol Yasaklanmalı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, toplu taşıma araçlarında alkol tüketiminin doğru olmadığını, bu doğrultuda Türk Hava Yolları ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda alkollü içecek servisinin yapılmaması gerektiğini söyledi.
Balcı, kamuya açık yerlerde alkollü içecek tüketilmesinin yasaklanmasıyla gündeme gelen Afyonkarahisar’da incelemelerde bulundu. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret eden Balcı, alkol yasağına destek verdi. Ziyaretin başlangıcında Vali Balkanlıoğlu, “Viski, rakı, bira hariç ne alırsınız? Biliyorsunuz, içkiyi yasakladık” diye espri yaptı. Bu espri, gülüşmelere neden oldu.
BAŞKA İLLERDE DE YASAK
Alkol yasağı kararını desteklediğini belirten Muharrem Balcı, “Bir kısım medyada kamuoyuna yansıtılmak istenenin aksine Afyon Valiliği’nin kararıyla yeni bir yasak ortaya konulmuş değil. Bu düzenleme, Eskişehir, Ordu, Çankırı gibi illerde zaten uygulanmaktadır. Kaldı ki, Valiliğin bu kararına dayanak olan mevzuat yeni düzenlenmiş de değildir. O sebeple asıl vurgulanması gereken Afyon Valiliği’nin kararı değil, neden diğer illerimizde bu mevzuatın uygulamaya geçirilmesinin gözardı ediliyor olduğudur. Bu kararı destekliyor, diğer illerimizde de uygulamaya konulmasını istiyoruz” dedi.
HALKA AÇIK YERLERDE ALKOL TÜKETİMİ
Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde açık alanda alkollü içecek tüketilmesiyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını, Türkiye’de bu kısıtlamalar konusunda gecikildiğini öne süren Balcı, Türk Hava Yolları ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda alkollü içecek servis edilmesinin de engellenmesini istedi. Toplu taşıma araçlarında kullanılan alkolün yolcuları rahatsız ettiğini iddia eden Balcı, şu görüşleri dile getirdi:
“Genel olarak Avrupa ülkelerinde halka açık yerlerde içki tüketimi yasal, ancak yerel yönetimler tarafından halka açık alanlarda alkollü içecek tüketimine çeşitli kısıtlamalar getirilmektedir. Bu alanların başında da toplu taşıma araçları gelmektedir. Buradan sizin de vasıtanızla söylemiş olalım: Türk Hava Yolları ve Devlet Demir Yolları’nda içki servisi aslında hukuka ve kanunlara aykırıdır. Toplu taşıma olan yerde kesinlikle içki servisi olmamalı. Yeşilay, bunun da peşinde.”
TÜM DÜNYADA SOYKIRIM YAPILIYOR
Alkol ve sigara dolayısıyla her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Muharrem Balcı, “Alkol ve sigara üreticileri bütün dünya genelinde bir soykırım yapmakta, buna rağmen yaşanan bu katliama kimse dur diyememektedir” dedi.
Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in bir maddesini de eleştiren Muharrem Balcı, şöyle devam etti:
“Düzenlemede, ‘Akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında ise hacmen yüzde 5 alkolden fazla alkol içeren alkollü içkilerin satışı yapılamaz’ deniyor. Burada birayı hariç tutmuş. Biz de bunun için uğraşıyoruz. Bira da alkollüdür. kimin kaç promille sarhoş olacağı bilinmediği için sıfır promilin üzerindeki her alkol yasaklanmalıdır. Sayın Valimizin duyarlılığı kamunun her yerinde maalesef yok. Alkolsüz bira adı altında içinde 0.26 promil alkol bulunan bir içecek 5-6 yaşındaki çocukların bile ulaşmasına imkan verecek şekilde raflara çıktı. Biz bununla da mücadele ediyoruz.”
BEHZAT Ç. ÖZENDİRİYOR
Balcı ziyaret esnasında bir gazetecinin, “Behzat Ç. ve diğer bazı dizilerde alkol kullanılması eleştiriliyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusuna şu karşılığı verdi:
“Behzat Ç. bir figürdür. Sadece Behzat Ç. değil, bugün televizyon dizilerine, filmlere baktığımızda birçok şeyin bir masumiyet algısı içinde özendirildiğini görüyoruz. Sigara, alkol, affedersiniz homoseksüellik ve ensest ilişkiyle ilgili bir masumiyet algısı veriliyor. Dizilerde ensest ilişkiler, homoseksüel ilişkiler özendiriliyor. Behzat Ç.’de de günün 18 saati içki içen bir profil çiziliyor. Bu, insan tabiatına, eşyanın tabiatına aykırı. Polis Teşkilatı’nda bırakın 18 saat içki içen, görevi başında içki için birisi barındırılmaz. Hele şiddet içeren özendirmelerde bulunacak, argo konuşacak, bu da ‘prime time’da yayınlanacak. Böyle bir şey yok. Behzat Ç.’ye karşı çıkışımız bundandır. Yoksa filmlere karşı çıktığımız yok.”
‘ŞİMDİKİ AKLIM OLSA PİKNİK YERLERİNİ ÇİZMEZDİM’
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu da alkol yasağıyla ilgili yeni bir düzenleme yapmadıklarını, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın “Asayiş Hizmetlerine İlişkin Valilik Kararları” adlı kitabındaki uygulamayı Afyonkarahisar’a taşıdıklarını belirtti. Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:
“Kitaptaki kararlarda piknik yerleri de vardı. Piknik yerlerini çizmiştim, şimdiki aklım olsa çizmezdim. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Müdürlüğü’nün hazırladığı kitapta, kararların kapsamını okursanız bizim aldığımız kararın aynısı. Ancak ben piknik alanlarını çizmiştim. ‘Halkı muhafazakarlaştırma projesi bu, peşinden farklı yasaklar gelir, halkın yaşam biçimine müdahale’ diye hiç kastetmediğimiz şekilde bizi de aşarak hükümeti itham edecek birtakım yerlere gider, suistimal edilir diye o bölümü çıkarmıştık.”
ALKOL VE ÇAĞDAŞLIK
Toplumda alkol kullanımıyla ilgili, genel kabulden farklı bir algı olduğunu hatırlatan Balkanlıoğlu, şu görüşleri dile getirdi:
“Bizim ülkemizden başka, alkol kullanmanın, içki içmenin çağdaşlık olduğu, medeni milletler seviyesine yükselmenin bir gereği olduğuna inanılan bir toplum ve düşünce yok. Alkol içen insan çağdaştır, medenidir, yücedir, makbul bir insandır. Ama alkol içmeyen insan geridir, makbul değildir, cemiyet insanı değildir, sosyal açıdan problemleri vardır damgasının yenildiği bir toplum da yok” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Yeşilay Cemiyeti, Afyonkarahisar Valiliği’ne plaket, Yeşilay pankartının bulunduğu eski bir Afyon fotoğrafı ile çikolata ikram etti. Balkanlıoğlu, “Bu çikolata likörsüz değil mi? Likörsüz çikolatadan basın mensuplarına da ikram edelim” diye espri yaptı.

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: