Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Treni İçin Tarih Verildi

AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, 2015’te hizmete girmesi planlanan Sivas- Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin çeşitli nedenlerle geciktiğini belirterek, “Tünelde ve güzargahta eksiklikler var. Ama hedefimiz en kötü şartlarda, ticari olmasa bile 2019 yılında test sürüşlerine başlamak” dedi.
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, Sivas’ta yapılması planlanan Numune Hastanesi Ek Binası, Lojistik Merkez, Hızlı tren Garı, 2. Organize Sanayi Bölgesi ve İkinci Üniversite’nin son durumu hakkında bilgi verdi. AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, eski stadyumun bulunduğu alana Sivas merkez ve ilçelerde bulunan tarihi eserlerin minyatürlerini yapmak istediklerini söyledi. TOKİ’nin o alanla ilgili projelerinin olduğunu ancak kendisinin de o bölgeye şahane bir meydan yapılmasını planladıklarını aktaran Soluk, “O bölgeye yarım ay şeklinde yani hilal şeklinde geniş bir alan yaparak Sivas merkez ve ilçelerinde bulunan tarihi eserlerin minyatürlerini oralara yerleştirmek istiyoruz. Sivas’a gelen yerli ve yabancı insanlar hangi ilçede hangi eserimiz var görsünler ve gidip ilçelerimizi gezsinler istiyorum” dedi.O bölgeye yapılması planlanan alana Kongre Müzesi, Çifte Minare, Gökmedrese ve Divriği Ulu Cami gibi tarihi eserlerin minyatürlerinin yapılması halinde meydanın Türkiye’de parmakla gösterilebilecek bir alan olacağının altını çizen Soluk; “Sivas’a diğer illerden gezmek için gelen bir kişi o parkta Çift Minarenin minyatürünü görecek. Tarihi eser hakkında bilgi almak isteyen kişi bir düğmeye basarak Çifte Minarenin temelini kim atmış ne badirelerden geçmiş bu gün ne durumda olduğunu anlayacak. GökMedrese hakkında da bilgi almak isteyen kişi yine bir düğmeye basarak her şeyi öğrenebilecek. Bu projeyi hayata geçirmek için ilgili kurum ve kişilerle görüşüyorum. İnşallah başarılı olacağız. Bu projeyi Sivas’a kazandırmak amacıyla gayret göstereceğim. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşeceğim. Sivas’ta hayata geçirmesi planlanan tüm projelere destek vermeye hazırım” ifadelerini kullandı.
“ŞEHİRLERİN GAR BİNALARI PRESTİJLİ BİNALARDIR ”
Hızlı Tren ve Gar Binasına ilişkin önemli açıklamalarda da bulunan Soluk; “Hızlı tren en geç 2019 yılında Sivas’a gelecek. Tren Garının yerine gelince bu konuyu büyütmemek lazım. Dünyada bütün ülkelerde gar istasyonları şehir merkezindedir. Şehirlerin gar binaları prestijli binalardır. Garın içinde lojmanlar, bakım atölyeleri ve gece kondular var. Biz bunların tamamını kaldırmaya taliptik. O dönemde bize itiraz edip o alanları tescil ettirdiler. Tesciller 2008 yılında yapıldı. Eğer oradaki sıkıntıyı çözersek o alana Gar Binası, Cami ve Ticari alan yapacağız. Ticari alanın içerinde oteller, düğün salonları yapılacak. Bu konuyu kurul üyelerinden 5-6 tanesi ile görüştüm. Onlarla bu konuyu tartışacağız eğer mahkeme kararını kaldırabilirsek Gar alanına hükümet meydanından daha güzel bir alan yapacağız. Yine sık sık gündeme gelen ikinci üniversite YÖK’ten geçti. Milli Eğitim Bakanlığı’na konu geldi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da Milli Eğitim Komisyonuna sevk edildi. 26 Dönem 1 yasama yılında Milli Eğitim Komisyonu’nda nedeni bilmediğim bir sebepten dolayı komisyon Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk etmedi. Büyük bir ihtimal 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gündeme gelmedi. Ancak ikinci Üniversite yapılması konusu YÖK’ten çıktı. Sivas’a ikinci Üniversite kazandırılacak” şeklinde konuştu.
“TABELAMIZ DEĞİL, SİVAS BÜYÜK ŞEHİR OLMALI”
Sivas’ın büyükşehir olma hayaline ilişkin açıklamalarda da bulunan Soluk; “Sivas büyükşehir olmalı. Ancak tabelamız değil Sivas büyükşehir olmalı. Şimdi büyükşehir olunca ilçelerin yüklerini azaltmakla büyük olduğumuzu ifade edeceğiz yoksa ithalatımızda, ihracatımızda ve sanayimizde hedefler katlayarak gidip mi Büyükşehir olacağız. Sizler bana yiğit deyip durun ancak ben neysem oyumdur. Yiğit yumruğundan belli olur büyükşehir ise istihdamdan ithalatından, ihracatından, nüfusundan belli olur. Yoksa büyük demekle büyük olmaz. Ha olan kötümü olur yok kötüde olmaz ona da bir şey diyemem” ifadelerine yer verdi.
“SİVAS OLMASI GEREKEN YERDEN ÇOK GERİDE”
AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, “Sivas’ın tarihi köprüleri, tarihi eserleri ve sanat tarihi eserlerine yönelik çalışma yaptırmıştım. Sivas’ın 8 bini yıllık aşkın geçmişi var. Tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas bugün olması gereken yerden çok geride” dedi.
Sivas’ın daha fazla gelişmesi gerektiğinin altını çizen Soluk; “Sivas’ı bizlerin kaldırması ve güçlendirmesi gerekir diye düşünüyorum. Sivas’ta ihracat rakamlarımızı artırmalıyız. Sivas’ta üretim yapmalıyız. Aynı zamanda ürettiğimiz malzemeleri hem kullanmalı hem de dış ülkelere veya illere pazarlamalıyız. Sivas’ın peşine düşmesi gereken tek şey sanayisini geliştirmesi. Sanayimiz gelişirse istihdam artar ve Sivas’a göç eden insanları görebiliriz. 600 bin hektar mera ile 200 bin hektar çayır alanı ile 800 bin hektarlık otlağa sahibiz ve 81 il arasına 1. Sıradayız. Ama ne yazık ki hayvancılıkta 40’ncı sıranın üzerindeyiz. Tarımda sulanabilir arazimiz arttı ama yetersiz. Mesela Sivas devamlı göç veriyor diye dedikodular var ama bu gerçek değil. 1995 yılından sonra Sivas’ta göç yavaşladı. 2013 yılından sonra Sivas göç veren iller arasında 22 sırada. Sivas’ın en çok göç verdiği yıl 2007 yılı. Sivas’a kırsalda göç var. Kırsalda yaşayan insanlar merkeze gelmiş. Merkeze gelen göçün bir kısmı da ilimizi terk etmiş” ifadelerini kullandı.
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ YAPIMI YATIRIMA GİRDİ”
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’nin 1974-1975 yıllarında yapıldığını hatırlatan Milletvekili Soluk; “Hizmet açısından hoş olmayan ilkel bir hastane 21 Ocak Pazartesi günü yayımlanan yatırım planında Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi 896 yataklı altında binin üzerinde kapalı otopark araçlı bir hastane olarak yatırıma girdi” dedi.
Hastane yapılması için 8-10 aydır Kalkınma Bakanlığı’nda görüşmelerinin devam ettiğinin de altını çizen Soluk; “Bugün Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü gelecek gerekli fizibilite çalışmaları başlatılacak. Bu yıl içerisinde Hastanenin temelini atmaya çalışacağız. Hastane binasının altına yine bin araçlık otopark yapılacak. Cumhuriyet Üniversitesi’nin borçlarıyla ilgili düzenleme yapılıyor. Sadece Cumhuriyet Üniversitesi değil diğer illerdeki üniversitelerinde oldukça fazla borcu var” şeklinde konuştu
NUMUNE HASTANESİNE 3’NCÜ BLOK VE ÇAĞEM BİNASI YAPILACAK
Numune Hastanesi’nin 3 bloklu bir hastane olarak planlandığını ancak bloğun birinin yapılmadığını belirten AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk; “Şuan 2 bloğun hizmet verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu hastanenin yapımında dedikodu ve fırtınalar yaratıldı ama Numune Hastanesinin iyi bir hizmet verdiğini düşünüyorum. Sivaslı daha iyisine layık” dedi.
Numune Hastanesi’nin 3’ncü bloğunun 270 yataklı olarak ihalesinin yapıldığını aktaran Soluk; “Yer teslimi yapıldı. Firma şantiyesini kuruyor. Nisan ayında proje Bloklu olarak tamamlanmış olacak. Görüntülenme merkezinin oraya ÇAGEM denilen 196 yataklı yaşlı bakım merkezi yapılıyor. Oda mevcut ihalenin içerisinde. Yeni yapılacak ÇAGEM, Numune Hastanesinin Bloklarına tünellerle bağlanacak. Yeni blokta bin araçlık kapalı otopark yapılacak. Aracı ile otoparka gidecek hastasını orada indirecek ve servislere rahatlıkla hastasını götürebilecek. Hastanede işi biten vatandaş hastasını otoparktan alacak ve o bölgede trafik karmaşası olmayacak”
“LOJİSTİK MERKEZİ TEMELİNİ BU YIL ATACAĞIZ”
Son olarak 2. OSB’ne yapılması planlanan lojistik Merkez’e ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Soluk; “Lojistik Merkez’in temelini atmak için Sivas’ta birkaç alternatif yer vardı. 243 dönümlük bir yer bulduk ancak özel sektör bu araziye oldukça fazla ücret istedi. Kovalı’ya gittik ve hazineye ait bir yer bulduk. Belli bir noktaya geldik sondaj yaparken DSİ’nin sulama kanalları çıktı. Bunun üzerine yeni bir arayışla 2. OSB’nin içerisine geçtik. 15 gün önce gerekli incelemeler yapıldı. Bu yıl içerisinde Lojistik Merkezinde temelini atacağız. Lojistik Merkez oraya giderse oraya herkes yatırım yapar. Biz OSB’ye öyle bir yatırımcı sokmalıyız ki Sivas’ı Gaziantep’in Bursa’nın seviyesine getirmesi lazım”

Kaynak : www.sivasmemleket.com

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: