Yoğun Trafiğe Tek Çözüm Raylı Sistem

Çarpık kentleşme ve plansız yapılaşmaya bağlı olarak gün geçtikçe daralan yerleşim alanlarındaki artan yoğunluk, toplum yaşamını doğrudan tehdit ederken, ölümlü trafik kazalarını da beraberinde getiriyor.
Trafik terörüne gün geçmiyor ki yurdun dört bir yanında her gün onlarca kurban verilmesin, yoğun dışgöç alan Mersin’de ülke geneline paralel olumsuzluklardan hacmi ölçüsünde etkileniyor. Tüketimin körüklemesi sonucu kenara itilen toplu taşıma kültüründen yoksun kalan toplum, bedelini bireylerini zamansız kaybederek ödüyor.
Nüfus artışı doğrultusunda kalabalıklaşan kent bütününün dayattığı ulaşım ihtiyacını karşılamak adına trafiğe yeni araçlar dâhil olurken, genişleme olanağından yoksun yol ve caddeler yoğunluk karşısında artık yetersiz kalıyor.
Planlamadan uzak günü kurtarmada anlayışına dayalı düşünceye sahip kent yöneticileri, maalesef ileriye dönük projelere kafa yormak yerine popülizmi yeğliyorlar.
Yaklaşık 400 km. sahil şeridi bulunan Mersin, beldeler arasında ne deniz ulaşımı ne de raylı sisteme sahip. Her ne kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından raylı sisteme dönük bir proje çalışması gündeme gelse de yaşama geçmedi.
Oysa ömrünü minibüsçülükle geçiren, konunun duayeni konumuna ulaşmış Mustafa Darıcı, trafik keşmekeşliğinin çözümünü raylı sistemde görüyor.
Mustafa Darıcı 70 yaşında. Halen araç kurtarma dalında aktif olarak çalışmasını sürdürüyor.
Riskin çokluğun doğal sunucu olduğunu vurgulayan Darıcı, trafik kazalarını büyük ölçüde eğitimsizliğe bağlarken, trafik yoğunluğunun da doğudan batıya, güneyden kuzeye raylı sistemler kurularak aşılabileceğini söyledi.
Sürücülerin araçlarını yeterince tanımadığını belirten Mustafa Darıcı, “Halen yaptığımız iş gereği her gün onlarca trafik kazasına tanık oluyoruz. Önlem alınmayan plansız yığılmaların doğal sonucu. Kazaların büyük bir bölümü eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Bir kez insanlar kullandıkları aracı tanımıyorlar. At ne kadar azgın olursa olsun iyi bir biniciyi kolay kolay üstünden atamaz. Belki de burada araç kullanımını artırmak adına çok kolay ehliyet veriliyor; bu doğru değil. Bir de ilgi alanları genişleyen sürücüler trafiğe gerektiği gibi yoğunlaşmıyorlar. Ben arabaya çıktığım zaman onunla bütünleşirim, dikkatimi yola veririm, öyle ki karşımdan eşim gelse gözüm görmez.” dedi.
Kentte halen toplu taşıma hizmeti veren iki hattın kurucularından olduğunun altını çizen Darcı, gereğinden fazla büyüyen Mersin’de trafiğe yönelik önlemlerin zamanında alınmadığına da dikkat çekerek, “Muavinliği de sayarsak yaklaşık 60 yıldır trafik havası soluyorum. Yeni Mahalle ve Kurdali hatlarının kurucularından birisiyim. Gerek şoför, gerekse mal sahibi olarak yıllardır direksiyon başındayım. Toplu taşımanın her tülü yolunu bilirim. Mersin’in ulaşım tıkanmıştır. Çünkü yöneticiler gerekli önlemleri zamanında almadılar. Yollar aynı trafikteki araçsa gün geçtikçe artıyor. Doğudan batıya, güneyden kuzeye raylı sistem hatları şimdiye kadar çoktan kurulmalıydı. Zararın neresinden dönülürse kardır, hala geç kalınmamıştır; Yenice-Silifke, Mersin-Ayvagediği, Mezitli-Fındık ve Erdemli-Toroslar arasında gidiş geliş ring seferi yapacak raylı sistemler kurulmalıdır. Bu çalışma şimdiden başlatılırsa gelecekte yaşanacak sıkıntıdan öte kaoslar bir ölçüde önlenir. Çünkü petrol fiyatları gün geçtikçe tırmanıyor; ayrıca hiçbir enerji sonsuz değildir. Ömrünü bu işlerde geçirmiş birisi olarak, trafiği rahatlatacak tek yolun toplu taşıma kültürüne dayalı raylı sistemde görüyorum.”şeklinde konuştu.

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: