Yüksek hızlı Tren In Uçak Out

Yüksek hızlı Tren In Uçak Out :Bu yazım, yapacağınız yolculukta gideceğiniz yöne hem havayolu yani uçak, hem de Yüksek Hızlı Trenle yolculuk imkanınız olması hali ile ilgilidir. Böyle bir imkan halen Ankara – Konya arasında gerçekleşmiştir. Çok yakında – bir iki aya kadar – inşaatı tamamlanan İstanbul – Eskişehir Hızlı Tren hattında, devam eden test sürüşlerinin bitmesi ile Ankara – İstanbul arasında da geçerli olacaktır.
Böyle durumda uçağı mı, yoksa yüksek hızlı treni mi tercih edelim sorusu gündeme gelecektir. Bu yazımız da bu sorunun cevabını arayalım. Bunun içinde her iki ulaşım imkanının avantaj ve dezavantajlarını gözden geçirelim.
Herkesin hemen söyleyeceği gibi, yolculuk süresinin kısalığı bakımından havayolu rakipsizdir. Uçakların 750 – 800 km/saat hızla seyri söz konusudur. Ama hava yolu ile seyahat edenlerin bildiği gibi hava alanları şehirlerin ve özellikle büyük şehirlerin epey uzağındadır. Hava alanlarına ulaşmak, uçağın hareketinden 45 dakika önce hava hava alanında bulunmak zorunluluğu, uçağın yüksek hızlı trene karşı bu avantajını zaman bakımında eşitlemekte ve maddi külfeti hava yolculuğu aleyhine arttırmaktadır.
Buna karşılık tren istasyonları ve garları şehir merkezlerinde veya çok yakınlarındadır. Yaya, taksi, dolmuş veya otobüs ile gara gelir ve trene binersiniz. Yolculuğun sonunda da valizinizi alır trenden iner gidersiniz.
Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının işletmeye alınmasından sonraki muhtemel bir Ankara – İstanbul yolculuğu açısından durumı irdeleyelim:
Taksi ile ulaşımın dışında, Ankara içinde Havaalanına başka ulaşım terminali var mıdır, bilmiyorum. benim bildiğim 19 Mayıs Stadyumu’nun yanındaki terminale bir şekilde ulaşacaksınız. Orada servis otobüsüne bineceksiniz ortalama yarım saat 40 dakika yolculuktan sonra Esenboğa Havaalanına ulaşacaksınız. Tabii ki uçağın hareketinden 45 dakika önce. Bilet, emniyet kontrolleri v.s uçağa bineceksiniz. Uçağın hareketinden 60 – 70 dakika sonra Sabiha Gökçen Havaalanındasınız. Uçağı terk ediş, bagaj bekleme, alış v.s zaman kaybı 20 – 30 dakika. Diyelim ki Kadıköy’e gideceksiniz, iyimser bir yaklaşımla ortalama bir saat sürecek. Sonuç olarak 4 saata yakın bir süre gerekli. Ankara’dan metro ile Gar’a geliş 20 dakika sürüyormuş. Ankara’ dan İstanbul Pendik’e ( fazla durak yapmadan ) hızlı trenle seyahat 3 saat sürede öngörülüyor. Pendik’ten Kadıköy’e banliyö ile ulaşım da 40 dakika, Marmarayla karşı tarafa seyahat da 10 dakika.
Böylece seyahat süresi eşiteniyor. Fakat maddi külfet yani cebimizden çıkacak para bakımından uçakla seyahatın maliyeti hızlı trene göre 3-4 kat daha fazla oluyor. Bunun yanında – bence – hızlı trenle seyahat daha az yorucu olacaktır.
Yakın zaman sonra Ankara – İstanbul arasında bir tren – uçak rekabetine şahit olacağımızı ön görüyorum…

Kaynak : blog.milliyet.com.tr

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: